Zajęcia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim

2019-12-08 17:24:00 (ost. akt: 2019-12-10 13:04:10)
Krwawe zajęcia

Autor: A.Chrzanowska-Żemek

4 grudnia nasi uczniowie brali udział w kolejnych zajęciach Uniwersytetu Młodego Odkrywcy.

Jedne z zajęć odbywały się w Katedrze Mykologii. Podczas spotkania z p dr Sucharzewską uczniowie dowiedzieli się, że na powierzchni liścia znajduje się wiele ciekawych mikroorganizmów.

Po krótkiej prezentacji samodzielnie wykonywali preparaty z liści m. in. kasztanowca, róży i oglądali zarodnie i zarodniki grzybów chorobotwórczych.

Kolejne zajęcia pod złowrogo brzmiącym tytułem - Krwawe Zajęcia odbywały się w Katedrze Anatomii i Fizjologii Zwierząt, a prowadził je pan dr Grzegorz Panasiewicz.

Uczniowie trochę się bali, ale również czekali z niecierpliwością na te zajęcia, ponieważ wiedzieli, że będą badać swoją krew. Nasi śmiałkowie chętnie oznaczyli swoją grupę krwi.

Ale to nie był koniec atrakcji – uczniowie rozwiązywali prawdziwą zagadkę kryminalną: musieli znaleźć narzędzie zbrodni! Nasi Młodzi Odkrywcy wykonali testy na obecność hemoglobiny (białka nadającemu czerwony kolor naszej krwi) i znaleźli poszukiwany przedmiot.

Najciekawszym punktem zajęć była reakcja hemoglobiny z luminolem (związek, powodujący świecenie krwi) – w ciemności uczniowie mogli obejrzeć gdzie znajduje się krew, której nawet przy świetle nie było widać! A nawet próbowali zatuszować sprawę: wylali krew i próbowali zmyć dostępnymi środkami, ale płyn z luminolem wszystko wykrył.

Po dniu pełnym wrażeń z wpisami w indeksach i uśmiechami na twarzy Studenci wrócili do szkoły.