menu

Jak nie czytam, jak czytam

2017-06-19 13:43:21 (ost. akt: 2017-06-19 13:51:03)

Autor: J.Sydor

„JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM” to ogólnopolska akcja, której organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.

Jej celem – według pomysłodawców – było zwrócenie uwagi na to, iż odnotowany przez Bibliotekę Narodową systematyczny spadek czytelnictwa dotyczy ludzi dorosłych, a nie dzieci i młodzieży, uświadomienie stroniącym od książki, iż czytanie jest powszechne wśród ich rówieśników oraz promowanie książki i biblioteki szkolnej. Podstawową formą uczestnictwa jest zebranie uczniów oraz innych zainteresowanych osób w wybranym miejscu z książkami, wspólne czytanie oraz zrobienie zdjęcia obrazującego frekwencję oraz wypełnienie formularza będącego sprawozdaniem i wysłanie do organizatorów.

W tym roku termin akcji został wyznaczony na 1 czerwca. Zaplanowaną na boisku imprezę z powodu nieodpowiedniej pogody trzeba było przenieść do budynku szkoły. O godz. 9.00 uczniowie klas I-III zebrali się w sali gimnastycznej.Po wysłuchaniu założeń akcji,przedstawionych przez nauczyciela biblioteki Jadwigę Sydor, przez dziesięć minut czytali książki - przyniesione z domu lub wypożyczone z biblioteki. W ten sposób dołączyli do uczniów z innych szkół w całym kraju biorących udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania "Jak nie czytam, jak czytam" podejmując próbę pobicia ubiegłorocznego rekordu czytania w jednym momencie.Następnie odbyła się sesja zdjęciowa z książką w roli głównej.

Z wydarzenia powstała dokumentacja fotograficzna pokazująca przebieg oraz frekwencję. Wysyłając sprawozdanie do organizatora mamy nadzieję, że dopisze nam szczęście i znajdziemy się w gronie placówek, spośród których zostaną rozlosowane nagrody książkowe i rzeczowe. Nie było to oczywiście głównym celem, dla którego przystąpiliśmy do akcji. Miło było spotkać się w tak licznym gronie, by wspólnie czytać swoje ulubione książki i w ten sposób zaznaczyć udział w masowym czytaniu, akcji promującej czytelnictwo i bibliotekę szkolną „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”.

W naszej szkole odpowiedzialne za przebieg i przygotowanie akcji były nauczyciele biblioteki Jadwiga Sydor i Danuta Wilkosz przy współpracy nauczycieli kl. I-III. Dziękujemy wszystkim za udział. Zapraszamy na kolejną edycję!