menu

Szkolny Dzień Świadomości Autyzmu

2017-04-06 10:09:25 (ost. akt: 2017-04-06 10:18:01)

Autor: B. Łada/ M. Lipińska-Wąsik

3.04.2017r. „Dwójka świeciła na niebiesko”. Nasza szkoła pierwszy raz wzięła udział w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu.

Celem akcji było zapoznanie uczniów z tematyką autyzmu, z charakterystycznymi cechami osób z autyzmem, pomoc w zrozumieniu ich problemów oraz trudności w rozumieniu świata, uwrażliwienie uczniów oraz mieszkańców Szczytna na osoby ze spektrum całościowych zaburzeń rozwoju, ich problemy oraz możliwości pomocy.

Uczniowie klas I-III poznali Marię. Niezwykłą dziewczynkę, która urodziła się i mieszka w Hiszpanii. Dziewczynkę, która ma autyzm. Na podstawie filmu oraz prezentacji uczniowie dowiedzieli się czego Maria nie lubi i z czym sobie nie radzi, a także w czym jest dobra i co lubi robić. Następnie uczniowie otrzymali kartki, na których były obrazki. Zadaniem dzieci było zaznaczenie tych czynności, które lubią robić i pokazać je innym, ale bez słów. Okazało się, że to wcale nie było takie łatwe, bo każdy chciał opowiedzieć o tym, co lubi.

Na koniec zajęć uczniowie stwierdzili, że każdy z nas jest inny, ale tak samo ważny. Nie ma znaczenia czy ktoś mówi, gestykuluje czy posługuje się obrazkami. Bo każdy z nas jest WYJĄTKOWY."
W klasach IV-VI również odbyły się warsztaty o tematyce autyzmu na bazie materiałów informacyjnych Fundacji Synapsis. Na podstawie historii Marii - „dziewczynki, która lubi mieć plan”, uczniowie dowiedzieli się jak może funkcjonować osoba z autyzmem.

Po projekcji filmu „Podróż Marii” młodzież dyskutowała o trudnościach osób z autyzmem, jak również ich talentach i możliwościach. Podczas warsztatów uczniowie zastanawiali się jak na co dzień mogą swoim zachowaniem i postawą ułatwić funkcjonowanie osobom z autyzmem.

Po zajęciach w klasach, delegacja uczniów SPzOI nr 2 udała się na niebieski Marsz dla Autyzmu ulicami naszego miasta. Odwiedziliśmy również Sąd Rejonowy, Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe, gdzie młodzież przekazywała pracownikom informacje na temat globalnej akcji z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.