menu

"Pier Giorgio Frassatii – człowiek ośmiu błogosławieństw"

2018-02-04 14:14:35 (ost. akt: 2018-02-04 14:16:51)

Autor: L.Makaruk

W naszej szkole 16 stycznia 2018r. pani katechetka Lidia Makaruk zorganizowała i przeprowadziła w klasach VI konkurs wiedzy religijnej na etapie szkolnym "Pier Giorgio Frassatii – człowiek ośmiu błogosławieństw".

W drodze eliminacji komisja przyznała:

I miejsce – Damian Turkiewicz VI c
II miejsce – Szymon Urbal VI a

wyróżnienia otrzymali:
Jakub Iciak VI b
Martyna Tymińska VI b
Roksana Bronarczyk VI b
Nagrody ufundowała i wręczyła pani katechetka Lidia Makaruk.

Pier Giorgio Frassati został ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II 20.05.1990r. Kim był, młody chłopak, którego w dniu beatyfikacji papież Jan Paweł II nazwał: Człowiekiem ośmiu błogosławieństw?
Piotr Jerzy urodził się 6 kwietnia 1901 roku w Turynie, w bogatej i znaczącej rodzinie włoskiej. Wychowywał się z młodszą siostrą Lucianą w atmosferze dyscypliny i porządku, co mobilizowało go do pracy nad sobą i stawiania sobie wysokich wymagań.
Wcześnie rozwijał swoje życie religijne, uczestnicząc we Mszy Świętej i praktykując częstą Komunię Świętą. Po maturze wybrał studia na politechnice. Zdecydował się na inżynierię górniczą. Był człowiekiem wysportowanym, przystojnym, ze wspaniałą przyszłością, lubianym i podziwianym. Szczególnie wrażliwość Pier Giorgia na ludzką biedę dała się zauważyć już w dzieciństwie. Dużą część swojego wolnego czasu poświęcał na służbę potrzebującym.
Ten radosny i żywiołowy młodzieniec wielką miłością ukochał góry, które były dla niego nie tylko ogromną radością, ale i szkołą charakteru. Ich piękno wywoływało w nim zachwyt nad pięknem Boga i dzieł, które On stworzył.
Wędrówki, które odbywał wraz z przyjaciółmi, były okazją do wypoczynku, modlitwy i apostolstwa. Kochał również piękno i sztukę. Był częstym gościem w operze i teatrze, interesował się muzyką.
W życiu Pier Giorgia wiara i wydarzenia stapiały się w jedną harmonijną całość pokazując tym samym jego pełne miłości przylgnięcie do Ewangelii.
To bujne i bogato zapowiadające się życie zostało raptownie przerwane przez śmierć na chorobę Heinego - Medina, którą Pier Giorgio zaraził się odwiedzając biednych.
Zmarł 4 VII 1925 r.