Dzień Języka Ojczystego

2018-04-04 07:49:42 (ost. akt: 2018-04-04 07:54:15)

27 marca 2018 roku odbył się w naszej szkole apel podsumowujący działania związane z obchodami Dnia Języka Ojczystego i Dnia Kultury Słowa.

Wręczono podczas niego nagrody w organizowanych konkursach. Konkurs czytania ze zrozumieniem:
I miejsce: Oliwia Wiśniewska
II miejsce: Maja Sylwestrzak
III miejsce:Kacper Golon

Konkurs na scenariusz promujący kulturę słowa:
I miejsce: Antoni Łojewski i Antoni Iwanicki
II miejsce: Oliwia Wiśniewska i Gabriela Parzych
III miejsce: Zofia Stępień i Natalia Dąbkowska

Ponadto w bibliotece szkolnej zorganizowano konkurs pt. "Mam to na końcu języka...", w którym chętni uczniowie mogli sprawdzić swoją znajomość związków frazeologicznych.

Podczas Dnia Języka Ojczystego uczennice klasy VII A: Amelia Chełstowska, Weronika Radzińska i Kornelia Kopiś we współpracy z panią Danutą Brzdąkiewicz przygotowały prezentację multimedialną, która została przedstawiona wszystkim klasom. W trakcie tego pokazu uczniowie brali udział w tzw. Familiadzie, gdzie musieli wykazać się wiedzą na temat poprawnej polszczyzny. Chętni uczniowie i nauczyciele mogli sprawdzić się w czytaniu trudnych zwrotów tzw. "łamańców językowych". Podczas obchodów szkoła ozdobiona była plakatami, cytatami i sentencjami związanymi z językiem ojczystym i kulturą słowa.

Za przygotowanie obchodów Dnia Języka Ojczystego i Dnia Kultury Słowa odpowiedzialni byli nauczyciele języka polskiego: Danuta Brzdąkiewicz, Jolanta Sawicka, Irena Stabrowska, Dominika Tańska oraz nauczyciele biblioteki: Danuta Wilkosz i Jadwiga Sydor.