menu

Szkolny Festiwal Nauki

2019-06-25 17:14:41 (ost. akt: 2019-06-25 17:19:25)

Piątego czerwca w naszej szkole odbył się Festiwal Nauki.

Był on podsumowaniem naszych zajęć na Uniwersytecie Młodego Odkrywcy organizowanym przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Uczniowie, którzy uczestniczyli w projekcie wcielili się w naukowców, by zaprezentować krótkie doświadczenia innym uczniom.
Korytarz na II piętrze stał się jednym wielkim laboratorium. Nasi naukowcy zaprezentowali wiele różnych doświadczeń m.in. mierzenie pH, zegar jodowy, lewitujące ziemniaki, oddychanie drożdży, magnetyzm, lampa lawa, "pasta dla słonia", wykrywanie tłuszczów, a nawet dziewczęta z VIIIB wykonały plastik z mleka.

Doświadczenia dostarczyły wielu pozytywnych emocji, szczególnie, gdy zmieniały się barwy w probówkach i towarzyszące im efekty cieplne oraz zmiany stanu skupienia.
Na Festiwalu Nauki nie mogło zabraknąć również prawdziwych naukowców - na nasze zaproszenie przyjechała pani dr hab. Beata Kurowicka oraz kierownik i koordynator Uniwersytetu Młodego Odkrywcy pan dr hab. Stanisław Czachorowski (prof. UWM). Spotkanie z naukowcami miało charakter kawiarenki naukowej, podczas której pani dr Kurowicka opowiadała o reakcjach zwierząt na temperaturę otoczenia. Trzeba przyznać, że temat bardzo wpisał się w panującą aurę upałów.

W kawiarence naukowej uczestniczył również Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Opieki Społecznej pan Robert Dobroński, pani Dyrektor oraz pracownicy i uczniowie naszej szkoły. Wykład zakończył się krótką dyskusją, podczas której uczniowie zadawali różne pytania naszym gościom.

Dziękujemy Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu za możliwość uczestniczenia w zajęciach, rozbudzenie pasji biologiczno-przyrodniczych, a także za współpracę,dzięki której mogliśmy być uczestnikami ciekawych zajęć oraz gościć znakomitych naukowców.Film z Festiwalu Nauki