menu

Już wkrótce Europejski Dzień Języków Obcych

2019-09-24 17:31:56 (ost. akt: 2019-09-24 17:36:58)

Autor: Magdalena Mizerek

Jak co roku 26. września w naszej szkole obchodzić będziemy Europejski Dzień Języków Obcych. Dlaczego jest to dzień godny upamiętnienia?

Głównymi celami obchodów są:
1. ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania języków, jak również konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumienia pomiędzy różnymi kulturami;
2. promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować;
3. propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią, w celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby przyszłej kariery zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.
Europa to kontynent charakteryzujący się niezwykłym bogactwem językowym – oprócz ponad 200 języków europejskich występuje tu także duża liczba języków, którymi posługują się obywatele pochodzący z innych kontynentów. Bogactwo to stanowi istotną wartość, którą należy doceniać, wykorzystywać i pielęgnować.
Uczenie się języków daje wymierne korzyści zarówno ludziom młodym, jak i starszym – nigdy nie jest za późno, aby uczyć się języków i korzystać z możliwości, jakie ta nauka stwarza. Jeśli w języku kraju, który odwiedzamy w czasie wakacji, poznamy choć kilka słów, pozwoli to nam zawrzeć nowe znajomości i zyskać nowych przyjaciół. Znajomość języków obcych pozwala także na lepsze wzajemne zrozumienie i pokonywanie różnic kulturowych.
Już w najbliższy czwartek uczniowie klas piątych i szóstych we współpracy z wychowawcami oraz nauczycielami języków obcych zaprezentują wcześniej wylosowane kraje europejskie. Będzie można zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat danego kraju europejskiego, poczytać ciekawostki, zobaczyć interesujące stroje i zdjęcia, a także skosztować tradycyjnych potraw.
Zapraszamy zatem w czwartek do przybudówki (parter i I piętro) oraz do głównego budynku szkoły (I i II piętro) podczas 5 i 6 lekcji oraz przerw między nimi.
Więcej informacji na temat EDJ pod adresem: https://edl.ecml.at/Home/tabid/1455/language/pl-PL/Default.aspx