menu

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

2019-10-11 12:00:00 (ost. akt: 2019-10-15 12:49:15)

Autor: J. Sydor, D. Wilkosz

30 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Święto ma już 18-letnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Ten dzień był okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, takich jak: rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi między dorosłymi i dzieckiem, stymulowanie rozwoju, wzbogacanie słownictwa, jak również miał na celu propagowanie głośnego czytania dzieciom. 30 września o godzinie 9.50 każda lekcja rozpoczęła się od głośnego czytania. Uczniowie przez 10 - 15 minut mogli słuchać fragmentów nowych książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa czytanych przez nauczyciela lub ucznia. Mamy nadzieję, że po takiej akcji uczniowie zaciekawieni wysłuchanym fragmentem samodzielnie sięgną po tę książkę.

Akcja głośnego czytania realizowana w ramach kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom" jest jedną z form pracy z czytelnikiem, realizowaną w naszej szkole.
W doborze odpowiednich tekstów literackich, jak zawsze pomocą służyły panie z biblioteki.
Dzień ten jest świetną okazją, by uświadomić uczniom starszym i tym młodszym, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.

J. Sydor, D. Wilkosz