menu

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

2019-11-20 21:25:56 (ost. akt: 2019-11-22 11:30:57)

Autor: J. Sydor, D. Wilkosz

Od 20 lat, na całym świecie, październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r.

Najpierw świętowaliśmy jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik. to święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę Biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w październiku 2019 r. odbywał się pod hasłem: WYOBRAŹ SOBIE…
Z tej okazji biblioteka zaproponowała szereg działań, w których każdy uczeń mógł wziąć udział. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy:
„By czytać się chciało, zakładkę stwórz wspaniałą” – konkurs plastyczny
I miejsce – Marysia Napiwodzka kl. III a
II miejsce – Marysia Dąbrowska kl. III a
III miejsce – Justyna Husak kl. III b i Justyna Opońska kl. III b

„Koszmarny Karolek, Luzak i inne Cwaniaczki” - konkurs czytelniczy ze znajomości książek m. in. „Dziennik cwaniaczka”, „Zapiski luzaka”, „Koszmarny Karolek”
I miejsce – Cezary Gadejkis kl. III c
II miejsce - Julia Winiarek kl. IV b
III miejsce – Filip Nwakor kl. IV b

„Nie daj plamy” – konkurs ze znajomości przysłów i związków frazeologicznych
I miejsce – Zofia Stępień kl. VI a
II miejsce – Julia Kacprzak kl. VI a
III miejsce – Julia Szczepańska kl. VI b
Zwycięzcom wręczono dyplomy i nagrody.

Oprócz konkursów uczniowie wypożyczający książkę mogli wziąć udział w darmowej loterii fantowej. Losowanie odbywało się w każdy piątek na długiej przerwie.
Pod hasłem „I love biblioteka” czytelnicy mieli również możliwość napisania życzeń dla biblioteki z okazji jej święta. Na przerwach chętni uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie zatytułowanym „Bajki - co o nich wiesz i co z nich pamiętasz”. Dużym zainteresowaniem wśród czytelników cieszyło się słuchanie audiobooków zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zwycięzcom gratulujemy! Święto Biblioteki 2019 już za nami, ale nasza szkolna książnica nadal zaprasza w swoje progi wszystkich uczniów.

Organizatorzy: J. Sydor, D. Wilkosz