Uniwersytet Młodego Odkrywcy

2019-11-21 08:10:09 (ost. akt: 2019-11-21 08:13:02)
Uniwersytet Młodego Odkrywcy

Autor: A.Chrzanowska-Żemek

Nasza szkoła po raz kolejny zakwalifikowała się do udziału w zajęciach Uniwersytetu Młodego Odkrywcy 2.0. Spośród 279 zgłoszonych uczniów – wybrano tylko 60 z czego 20 jest z naszej szkoły! Projekt ten jest realizowany przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Celem głównym projektu jest rozbudzanie ciekawości poznawczej, stymulowania intelektualnego, aksjologicznego i społecznego, inspirowania do twórczego myślenia i rozwijania własnych pasji.

Zakres tematyczny oraz metodologia Projektu umożliwią rozwój czterech kompetencji kluczowych i tzw. transversal skills niezbędnych na rynku pracy. Będą to: umiejętności matematyczno-przyrodnicze, umiejętność rozwiązywania problemów, umiejętność uczenia się i pracy zespołowej w kontekście środowiska pracy.

W piątek 15.11 uczniowie wzięli udział w zajęciach pt. „Od kwiatu do owocu” oraz „Tajemnice drzew”. Zajęcia odbyły się w Katedrze Botaniki i Ochrony Przyrody. Prowadzone były przez panie: dr Mieczysławę Fenyk oraz dr Annę Żróbek-Sokolnik.

Podczas bardzo ciekawych zajęć uczniowie poznali budowę kwiatu, obejrzeli ziarna pyłku pod mikroskopem, uczyli się rozpoznawać typy owoców, a jeśli ktoś rozpoznał dobrze to mógł taki owoc zjeść. Najwięcej emocji wzbudziła informacja, że pomidor to jagoda.

Wiek drzew również nie będzie stanowił tajemnicy dla naszych „studentów”, ponieważ poznali kilka sposobów na jego policzenie.

Na następne zajęcia wybieramy się w grudniu – a będą one dotyczyły krwi.