Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

2020-10-11 19:17:19 (ost. akt: 2020-10-11 19:30:05)

Autor: K.Bill

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego

Sytuacja epidemiczna wynikająca z pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wywoływana przez niego infekcja COVID-19 wpływa na funkcjonowanie mieszkańców poszczególnych części globu. Uruchamia wiele mechanizmów, które wpływają na stan naszego zdrowia psychicznego:

izolacja i ograniczony kontakt z bliskimi,

niepewność związana z przyszłością, zmiany zaleceń i wytycznych,

brak poczucia bezpieczeństwa,

nasilanie się lęku, stanów depresyjnych,

dysonans związany z kontaktem z drugim człowiekiem, który jest dla nas tak naturalny i potrzebny.

Dlatego hasłem tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest „Zdrowie psychiczne dla wszystkich. Większa inwestycja – większy dostęp”.

Starsi i młodsi odczuwają stany niepokoju, narastający stres i coraz większe trudności z radzeniem sobie z nieprzyjemnymi emocjami. Często sami lub otoczeni ludźmi, ale wciąż w poczuciu osamotnienia nie umieją poradzić sobie z obciążeniami psychicznymi, jakich doświadczają. Potrzebna jest pomoc specjalistów – lekarzy psychiatrów.

W zdrowie psychiczne warto inwestować, warto o nim mówić, ponieważ tylko tak można podkreślać jego wagę, popularyzować temat i pomagać uniknąć wielu chorób lub pogłębiania się już występujących.

Źródło:Informacje ze strony ORE

Zapraszamy do zakładki Pomoc pedagoga i psychologa szkolnego na stronie internetowej szkoły oraz do korzystania z pomocy dostępnych w szkole specjalistów:

Opracowanie: Katarzyna Bil