O jakich wydarzeniach przypomina nam Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada?

2020-11-10 16:43:00 (ost. akt: 2020-11-10 17:03:58)

Autor: J.Kubiaczyk

W 1795 roku przestało istnieć jedno z największych państw Europy XVIII wieku. W wyniku trzeciego rozbioru I Rzeczpospolita zniknęła z mapy świata. Podczas niewoli nasi przodkowie walczyli o niepodległość u boku Napoleona Bonaparte oraz organizując powstania zbrojne- listopadowe, krakowskie i styczniowe. Po klęsce ostatniego z nich w 1864 r. Polacy zarzucili myśl o przelewie krwi i rozpoczęli wzmacniać naród w różnych dziedzinach: edukacji, kulturze, ekonomii. Powstały pierwsze polskie partie polityczne i działały tajne organizacje niepodległościowe.

W 1914 roku wybuchła I wojna światowa, która była tragedią dla ludzkości, a szansą dla narodów, które do tej pory nie mogły decydować o sobie. My, Polacy, byliśmy gotowi do wzięcia przyszłości w swoje ręce. Roman Dmowski chciał odzyskać niepodległość u boku Rosji, Józef Piłsudski -Niemiec i Austro-Węgier. Już na początku wojny Polacy tworzyli jednostki wojskowe, jak słynna Pierwsza Brygada i Legiony Piłsudskiego. Pod koniec konfliktu mieliśmy już Błękitną Armię gen. Hallera we Francji i tworzone lokalne ośrodki władzy w Krakowie, Lublinie, Poznaniu czy na Śląsku Cieszyńskim. Prezydent Stanów Zjednoczonych w swoim orędziu opowiedział się za koniecznością powstania niepodległego państwa polskiego. W wyniku klęski trójki zaborców nasi przodkowie stanęli przed szansą. I ją wykorzystali.
11 listopada 1918 r. Warszawa znalazła się w polskich rękach, a Józef Piłsudski objął dowództwo nad rodzącym się polskim wojskiem. Po podpisaniu rozejmu i pokoju państwa europejskie nadal nie wiedziały, w jakim kształcie ma istnieć przyszła II Rzeczpospolita. Wygraliśmy powstanie wielkopolskie, powstania śląskie spowodowały korzystną dla nas korektę granic, obroniliśmy kraj podczas wojny z bolszewicką Rosją w 1920 roku.
Odzyskanie i umocnienie niepodległości było procesem. 11 listopada jest symbolem tamtych czasów. Z jednej strony potwornie okaleczona przez wojnę Warszawa, z drugiej biel i czerwień na ulicach stolicy. Z jednej - niepewność jutra, z drugiej - entuzjazm tłumów prowadzonych przez autorytety: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego czy Wincentego Witosa.
Narodowe Święto Niepodległości w tym roku nie będzie hucznie obchodzone ze względu na pandemię. Tym bardziej powinniśmy dbać o siebie, naszych bliskich i wszystkich, którzy nas otaczają. To jest właśnie postawa obywatelska i patriotyczna.
W naszym kraju i w naszej szkole mamy wspaniałą i patriotyczną młodzież. Pełną pomysłów, entuzjazmu i chęci współpracy z innymi osobami.
11 listopada opublikowany zostanie rewelacyjny teledysk. Nasi uczniowie oraz pracownicy szkoły zaśpiewają i zagrają piosenkę Chłopców z Placu Broni „Kocham wolność”.