Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

2020-11-16 10:26:34 (ost. akt: 2020-11-16 22:34:23)

Biblioteka szkolna, jak co roku, włączyła się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych.

To październikowe święto, ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r., obchodzone było przez jeden dzień, a od 2008 r. – przez cały październik. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz pomoc w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmiało:
„Z książką Ci do twarzy”

Z tej okazji biblioteka zaproponowała szereg działań, w których każdy uczeń mógł wziąć udział. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy: „Wiersz o bibliotece”, "Kto czyta, rzadziej pyta" – konkursy promujące bibliotekę oraz „Sowa biblioteczna” – konkurs plastyczny.
Nagrodzeni w konkursach : Bartłomiej Prusiński kl. VI b, Aleksander Kołodziejski kl. VII c,
Zuzanna Banach kl. VI c, Wiktoria Kodzis kl. III a, Julia Wojciechowska kl. III a, Zuzanna Markowska kl. II a, Luiza Orzoł kl. VI c, Maja Clages kl. V b.
Zwycięzcom wręczono dyplomy i nagrody.
Akcja „Podaruj książkę bibliotece” wzbogaciła zbiory biblioteczne o ciekawe pozycje.

Oprócz konkursów uczniowie wypożyczający książkę mogli wziąć udział w darmowej loterii fantowej. Losowanie odbywało się w każdy piątek na długiej przerwie.
Pod hasłem „I love biblioteka” czytelnicy mieli również możliwość napisania życzeń dla biblioteki z okazji jej święta. Na przerwach chętni uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie zatytułowanym „Bajki - co o nich wiesz i co z nich pamiętasz” oraz "Czytelnicze koło fortuny”. Dużym zainteresowaniem wśród czytelników cieszyło się słuchanie audiobooków.
Zwycięzcom gratulujemy! Święto Biblioteki 2020 już za nami, ale nasza szkolna książnica nadal zaprasza w swoje progi wszystkich uczniów.

J. Sydor, D.Wilkosz