WSPOMNIENIA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W UTWORZE KRZYSZTOFA KLENCZONA

2021-03-01 09:39:20 (ost. akt: 2021-03-29 11:34:13)
Autor: Julia Choszczewska-Matyga

Mając na względzie Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz ogłoszenie w naszym mieście roku 2021 rokiem Krzysztofa Klenczona, uczniowie wykonali wyjątkowe prace.

Polegały one na wysłuchaniu pieśni „Biały krzyż” śpiewanej Krzysztofa Klenczona i zobrazowaniu jej treści poprzez namalowanie lub narysowanie. Następnie należało w dowolnej formie napisać informacje na temat pochodzenia powyższego utworu, wskazania okoliczności jego powstania i osoby, której był dedykowany.

Uczniowie dotarli do informacji na temat pochodzenia tego utworu. Napotkany na skraju lasu biały krzyż bez tabliczki stał się inspiracją do napisania pieśni w hołdzie ojcu Krzysztofa Czesławowi Klenczonowi, jednym z wielu poległych żołnierzy wyklętych. Autorem słów był Janusz Kondratowicz a kompozytorem muzyki Krzysztof Klenczon. Tekst piosenki mówi o bezimiennych działaczach polskiego podziemia, których groby nadal nie są odnalezione, ale pamięć o tych ludziach pozostała.

Prezentacja Katarzyny Kłak - 1 marca - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

Praca Antka Łojewskiego „Biały krzyż"