2021-03-07 14:27:21 (ost. akt: 2021-03-07 14:35:49)

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r., aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące

A niechaj narodowie wżdy
postronni znają,
iż Polacy nie gęsi,
iż swój język mają...

W naszej szkole to święto celebrowaliśmy cały tydzień.

Poloniści - Dominika Majewska, Karolina Wołczkiewicz-Iwańczyk, Jolanta Sawicka-Stachula, Aneta Deptuła oraz Grzegorz Pietrzyk - przeprowadzili ze swoimi uczniami lekcje, podczas których wykorzystali prezentację: DJO_21.02

Uczniowie zmierzyli się z zagadkami językowymi, dyktandami oraz quizami. Mieli okazję uświadomić sobie, że język polski jest jednym z najtrudniejszych języków świata. Nauczyciele uwrażliwili ich na jego piękno i uzmysłowili im, że nie należy “zaśmiecać” niepotrzebnie tego języka zapożyczeniami, a co gorsza wulgaryzmami.

Panie logopedki - Małgorzata Sęk oraz Ewa Winiarek - ćwiczyły z uczniami wymowę, tzw. “łamańców językowych”, a także zorganizowały zdalny konkurs recytatorski. Jury w składzie: Małgorzata Sęk, Ewa Winiarek, Dominika Majewska i Jadwiga Sydor przyznało następujące miejsca:

I miejsce - Radosław Puźniewski kl. III c

II miejsce – Zuzanna Markowska kl. II a; Radosław Borkowski kl. II c

III miejsce – Jakub Chmielewski kl. I a

Wyróżnienia: Mikołaj Pietrala (III c), Magdalena Jesionowska (II a), Marcel Sobieraj (II a), Łukasz Wiśnicki (II d), Lena Suchowiecka (II d), Oliwier Deptuła (I b), Liliana Stankiewicz (I b), Nikodem Siatkowski (I b), Kristan Mikłosz (I b), Amelia Włodkowska (III b), Julia Kowalska (II b), Matylda Rzeżuchowska (II a), Martyna Trzcińska (III d).

W obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego włączyła się również Pani Jadwiga Sydor – nauczyciel biblioteki, która przygotowała gazetkę tematyczną oraz zorganizowała konkurs pięknego czytania i czytania ze zrozumieniem dla uczniów klas III. Jury w składzie: Małgorzata Sęk, Jadwiga Sydor i Dominika Majewska wyłoniło zwycięzców:

I miejsce – Julia Wojciechowska kl. III a

II miejsce – Wiktor Grabkowski kl. III b

III miejsce – Patryk Bartniczuk kl. III a

Uczniowie klas IV przygotowali plakaty propagujące to święto. Zdjęcia niektórych z nich prezentujemy w galerii.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzimy corocznie 21 lutego, pamiętajcie jednak, by o swój język dbać przez cały rok!