Imieniny patrona

2021-04-23 13:36:46 (ost. akt: 2021-04-23 13:39:50)

Autor: G. Pietrzyk

Piątek 23 kwietnia to imieniny Wojciecha, czyli także Wojciecha Kętrzyńskiego, patrona naszej szkoły. Z tej okazji warto sobie przypomnieć tę postać.
Wojciech Kętrzyński urodził się w 1838 r. w Lecu (dzisiejszym Giżycku), a zmarł w 1918 r. we Lwowie. Na świat przyszedł jako Adalbert von Winkler. Gdy był w młodzieńczym wieku, dowiedział się o swoim polskim pochodzeniu (ród Kętrzyńskich) i z czasem zmienił zarówno imię, jak i nazwisko.
Do historii przeszedł jako… historyk, ponieważ właśnie tą dziedziną szczególnie się interesował. Współpracował m.in. z Henrykiem Sienkiewiczem, autorem znanych powieści historyczno-przygodowych. Na cześć Wojciecha Kętrzyńskiego jedno z miast z naszego regionu nazwano Kętrzynem – wcześniej był to Rastembork. Wojciech Kętrzyński jest patronem ulic w polskich miastach oraz szkół – w tym naszej placówki.