Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

2021-10-01 18:54:14 (ost. akt: 2021-10-01 19:02:03)

Autor: B.Duda

Obchodzony jest co roku w ostatnią niedzielę września. W naszej szkole świętowaliśmy 24 września 2021 roku.

Komunikacja to jeden z podstawowych filarów ludzkiej egzystencji. Człowiek stworzony jest bowiem do życia w różnego rodzaju społecznościach. Osoby z niedosłuchem są wśród nas! My jako szkoła integracyjna wychodzimy im naprzeciw i umożliwiamy im kontakt z nami.
Dzisiejszego dnia w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Szczytnie uczyliśmy się podstaw języka migowego – daktylografii. W młodszych klasach zorganizowano lekcję poświęconą „Międzynarodowemu Dniu Głuchego i Języka Migowego". W tym dniu uczniowie wysłuchali opowieści o słoniu który nie słyszał. Poznali funkcjonowanie i znaczenie zmysłu słuchu. Uwrażliwiono je na potrzeby dzieci i dorosłych z niedosłuchem. Zapoznali się z protezami słuchowymi. Mogli zobaczyć jak wygląda i do czego służą aparaty słuchowe oraz implanty ślimakowe. Na przerwie był zorganizowany szybki kurs JĘZYKA MIGOWEGO, głównie alfabet palcowy – daktylografia.
Język migowy pozwala na komunikację w świecie pozbawionym dźwięku. Stanowi formę komunikacji, której rozwój i propagowanie powinno się aktywnie wspierać. Pomoc osobom niesłyszącym i niedosłyszącym jest bowiem nie tylko zwiększenie ilości osób nauczających języka migowego, ale również rozpowszechnianie omawianego sposobu komunikacji wśród różnych grup społecznych, aby męczący się z codziennymi trudnościami człowiek niepełnosprawny słuchowo mógł porozumieć się i poradzić sobie w każdej sytuacji samodzielnie, bez konieczności pomocy opiekuna. Dzień Głuchego i Języka Migowego zorganizowany był przez surdopedagoga Beatę Duda.