MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

2022-02-28 23:21:22 (ost. akt: 2022-02-28 23:25:53)

Dnia 21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji nauczyciele poloniści przeprowadzili ze swoimi uczniami lekcje dotyczące tego wydarzenia, a także przygotowali gazetki tematyczne. Uczennice klas 8 uświadomiły dzieciakom i młodzieży, dlaczego to święto jest tak ważne i zaproponowały im udział w teście dotyczącym znajomości języka ojczystego. Każdy kto poradził sobie z udzieleniem odpowiedzi na pytania, nagrodzony został słodkim upominkiem. Dodatkowo uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w konkursie “Mistrz ortografii”.
Poniżej prezentujemy wyniki konkursu:
I miejsce – Jakub Wróblewski kl. VII B
II miejsce – Zuzanna Banach kl. VII C
III miejsce – Zofia Radziwińska kl. VII A

W obchody tego dnia włączyli się również nauczyciele świetlicy, którzy przygotowali szereg atrakcji: dzieciaki podczas zajęć świetlicowych oglądały krótkie filmiki animowane z cyklu “Błyskawiczne dzieje polszczyzny”, wzięły udział w akcji “Mistrz wymowy” - przeprowadzenie ćwiczeń usprawniających wymowę, poprzez powtarzanie łamańców językowych. Mogły także sprawdzić, jak poradzą sobie w quizie dotyczącym znaczenia słów oraz wziąć udział w MINIQUIZIE Ortograficznym.
Dodatkowo uczniowie wspólnie czytali literaturę dziecięcą, m.in. autorstwa Hanny Łachockiej.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczestnicy zajęć logopedycznych brali udział w akcji: "Słowa malowane poprawnie napisane". Na zajęciach uczniowie wykonywali prace plastyczne, które ilustrowały pisownię trudnych ortograficznie wyrazów występujących w języku polskim, tym samym zwracając uwagę na ich prawidłowy zapis. W zabawnej plastycznie formie dzieci stworzyły "Ilustrowany słowniczek ortograficzny", dzięki któremu prawidłowa pisownia utrwala się poprzez skojarzenia literek ukrytych w obrazkach.