Bóg-Honor-Ojczyzna- lekcja patriotyzmu

2022-04-29 05:34:50 (ost. akt: 2022-04-29 05:35:33)

Czym jest patriotyzm? Jakie są symbole narodowe Polski? Jak obchodzimy święta narodowe w naszym kraju? Kogo możemy nazwać patriotą?

Między innymi z tymi pytaniami mierzyli się w ostatnim czasie uczniowie klas 7, 6C oraz 5C i 5D podczas katechezy szkolnej. Uczniowie podjęli wraz z nauczycielem ważne dla naszego kraju tematy dotyczące patriotyzmu.

W poszczególnych klasach zaprezentowana została postać Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego- Prymasa Tysiąclecia. Uczniowie przypomnieli znaczenie symboli narodowych oraz konieczności dbania o nie. Ważnym akcentem było przywrócenie pamięci
o wydarzeniach historycznych, istotnych dla tożsamości Polski- m.in. Chrztu Polski, Bitwy pod Grunwaldem, Odzyskania Niepodległości.
Kolejno uczniowie zwrócili uwagę na rangę świąt narodowych oraz sposobach ich obchodzenia. Uczniowie jednomyślnie zauważyli, że Polacy wówczas wywieszają na swoich domach flagi biało-czerwone oraz udają się do miejsc pamięci narodowej. Wierzący spotykają się na wspólnej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny. A z ust Polaków wybrzmiewa wówczas pieśń z prośbą o dalsze błogosławieństwo: „Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki…. „

Kulminacyjnym punktem zajęć o tematyce patriotycznej było podjęcie przez uczniów zadania wykonania prac plastycznych związanych z omawianą tematyką. A wykonane dzieła mają szansę zaistnieć w konkursie ogólnopolskim, w który to włączyła się również nasza szkoła.

Życząc powodzenia naszym uczniom oraz zapewnienia o łączności w zachowaniu postaw patriotycznych pozostawiam podopiecznym mądrość Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego -„Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze dla niej żyć”
Autor:Marlena Zapadka