1 września- rocznica wybuchu II wojny światowej

2022-08-31 16:00:55 (ost. akt: 2022-08-31 16:06:38)

1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy zaatakowały Polskę. Propaganda nazistów mówiła o prowokacjach i agresywnych działaniach władz polskich . Miała być to wojna polegająca na atakowaniu tylko obiektów wojskowych i humanitarnym podejściu do ludności cywilnej. 17 września do naszego kraju wkroczyły wojska sowieckie. Propaganda rosyjska głosiła, że wobec upadku państwa i ucieczki władz polskich wyzwala ziemie Zachodniej Ukrainy i Białorusi. Obaj najeźdźcy kłamali. Tak jak dziś dzieje się to za naszą wschodnią granicą.
W latach 1939- 1945 próbowano Polaków wynarodowić i zniszczyć. Zginęło 17% obywateli, kraj został zniszczony a Warszawa zrównana z ziemią.
Przetrwaliśmy okupację i późniejszy okres komunizmu. Potem staliśmy się członkami Unii Europejskiej i NATO. Nigdy jednak nie zapomnieliśmy o okrucieństwie wojny i kosztach poniesionych przez nasze rodziny i całe społeczeństwo polskie.

Autor: J.Kubiaczyk