Jesteśmy eko! Oszczędzamy energię!

2022-11-23 08:11:37 (ost. akt: 2022-11-23 08:13:47)

Wykorzystanie energii jest podstawą funkcjonowania we współczesnym świecie.
Jest również istotnym warunkiem zapewnienia komfortu w gospodarstwach domowych a także
w miejscu pracy. Paliwa kopalne takie jak węgiel, gaz ziemny czy ropa naftowa występują
na świecie w ograniczonej ilości. Jeżeli zmniejszymy ich użycie – wystarczą na dłużej. Ponadto produkcja i wykorzystanie energii ze źródeł konwencjonalnych prowadzi do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska. Oszczędne i efektywne korzystanie z energii jest promowane
na całym świecie jako wzorzec świadomej dbałości o środowisko, w jakim żyjemy. Sama zmiana przyzwyczajeń w używaniu energii pozwala ograniczyć jej koszty od 5% do 15%, a inwestycje
w oszczędne technologie mogą zwrócić się już po kilku latach. Warto spróbować!!!

Od 7 do 10 listopada w naszej szkole trwała akcja „ Jesteśmy eko! Oszczędzamy energię!”
Wszyscy uczniowie z klas IV- VIII podczas lekcji wychowania fizycznego zapoznali się z krótką prezentacją o oszczędzaniu, po której rozwiązali krótki quiz.
Wyniki jakie uzyskali świadczą o wysokiej wiedzy ekologicznej. Wiedzą, jakie działania mogą podjąć, aby oszczędzić energię.

Oszczędność energii – lista najistotniejszych działań
1. Wyłącz komputer, telewizor i radio, a ładowarkę usuń z gniazdka, jeżeli tych urządzeń w tej chwili nie używasz.
2. Wyłącz wszystkie urządzenia biurowe na noc, na weekend oraz podczas dłuższych okresów bezczynności.
3. Nie pozostawiaj urządzeń w trybie czuwania – świecąca dioda na urządzeniu wskazuje, że nadal zużywa ono energię.
4. Wymień żarówki na świetlówki energooszczędne i gaś niepotrzebne światło.
5. Wyłącz oświetlenie sztuczne, gdy naturalne jest wystarczające.
6. Stosuj oświetlenie lokalne zamiast ogólnego.
7. Nie pozostawiaj zbyt długo otwartego okna. Jeżeli jest Ci za gorąco – zmniejsz ogrzewanie.
8. Pomieszczenia wietrz intensywnie i maksymalnie krótko.
9. Wychodzisz z domu – zmniejsz ogrzewanie.
10. Gotuj tylko tyle wody ile wykorzystasz.
11. Gotuj zawsze z pokrywką – będzie szybciej i taniej.
12. Korzystaj z prysznica zamiast kąpieli w wannie.
13. Nie trzymaj lodówki zbyt długo otwartej – będzie potrzebowała więcej energii, żeby znów obniżyć temperaturę.
14. Stosuj klimatyzację tylko przy zamkniętych drzwiach i oknach do pomieszczenia.
Kontrola poboru mocy biernej i mocy zamówionej – analiza faktur za energię.

Informacje ze strony:

Autor: M.Hajdukiewicz