Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

2022-12-05 14:32:14 (ost. akt: 2022-12-05 14:37:44)

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest na całym świecie corocznie 3 grudnia. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych.
W naszej szkole obchody tego święta rozpoczęły się 2 grudnia, miały one na celu przybliżenie społeczności szkolnej problemów osób z niepełnosprawnością oraz upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku
dla inności.
Podjęliśmy wiele działań, by przybliżyć uczniom, z jakimi problemami borykają się na co dzień ich niepełnosprawni koledzy. Odbyły się pogadanki i projekcje filmów, dotyczące rodzajów niepełnosprawności i dążeń osób niepełnosprawnych do spełniania marzeń. Czytano bajki terapeutyczne, a starsi uczniowie wykonali ciekawe plakaty. Na korytarzach szkolnych przygotowano gazetki tematyczne, na których zaprezentowano hasła promujące właściwe kontakty osób zdrowych z niepełnosprawnymi oraz prace plastyczne dzieci przedstawiające wspólne zabawy z dziećmi niepełnosprawnymi. Dla uczniów i pracowników szkoły przygotowano specjalnie zaprojektowane znaczki, które następnie zostały rozdane w celu solidaryzowania się z osobami niepełnosprawnymi.
Obchody zainicjował zespół nauczycieli współorganizujących: J. Sydor, J. Alicka, I. Szulim, P. Biliński.D. Sawicka.