Projekt „Czysta woda – zdrowia doda”

2023-05-04 09:51:48 (ost. akt: 2023-05-04 09:55:52)

Opublikowany pod koniec lutego raport Narodowego Funduszu Zdrowia i GUS o szkodliwości jedzenia cukru nie pozostawia złudzeń – już blisko 1/3 ośmiolatków w Polsce pije kolorowe i słodzone napoje minimum raz w tygodniu. Smaczny, ale naszpikowany cukrem sok lub cola lądują na stole do posiłku lub w szkolnych plecakach. Gdy dodamy do tego słodkie przekąski na drugie śniadanie, zwolnienia z zajęć wychowania i długie godziny przed komputerem, nasze dzieci mają poważną chorobę gwarantowaną!
Dlatego też Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął szeroko zakrojone działania mające na celu profilaktykę i zmiany nawyków żywieniowych.
Dlatego też klasy I c, II d, III c wzięły udział w projekcie „Czysta woda- zdrowia doda”, żeby zrozumieć, jakie znaczenie jest wody w organizmie i jej wpływ na zdrowie człowieka. W związku z tym przeprowadzone zostały warsztatowe zajęcia dydaktyczne na podstawie scenariuszy zajęć pt. „Czysta woda – zdrowia doda” (Konspekt po konsultacji i akceptacji Kuratorium Oświaty)
Celem prowadzonych zajęć było doskonalenie wiedzy uczniów na temat funkcji wody w organizmie ludzkim; zobrazowanie ilości cukru w napoju gazowanym, soku warzywno-owocowym, wodzie smakowej, czystej wodzie; zachęcenie do picia czystej wody, zamiast napojów słodzonych, zmiana nawyków żywieniowych.
Podczas lekcji dzieci zbierały informacje – ciekawostki o wodzie, przeprowadzały doświadczenia - Czy każda woda nadaje się do picia? Ile cukru zawierają przykładowe napoje słodzone?, analizowały zebrane dane i przedstawiały własne rozwiązania. Na podstawie przeprowadzonych eksperymentów, wykorzystując wnioski uzyskaliśmy alternatywne sposoby przygotowania zdrowych napojów, wzbogacających smak wody.

Alina Filipowicz
Jowita Alicka