Ogólnopolski projekt "Powstańcy 44- pamiętamy!"

2023-12-18 10:10:05 (ost. akt: 2023-12-18 15:13:04)

W tym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Powstańcy 44 – pamiętamy!”.

Celem projektu jest rozwijanie wiedzy historycznej dotyczącej Powstania Warszawskiego,rozbudzanie uczuć patriotycznych, budowanie tożsamości narodowej oraz uświadomienie konieczności dbania o pokój na świecie. Warto podkreślić, że w nadchodzącym roku, dokładnie 1 sierpnia 2024 r. mija okrągła, 80 – ta rocznica wybuchu powstania. W toku realizacji projektu w listopadzie uczniowie klas VII B, C, D oraz kl. VIII B i C brali udział w wycieczce do Warszawy. Śladami bohaterów „Kamieni na szaniec” uczniowie odnajdowali miejsca związane z akcjami małego sabotażu, poruszali się Krakowskim Przedmieściem, ulicą Podwale, zwiedzili Plac Marszałka Piłsudskiego i Plac Małachowskiego. Młodzież była przed Muzeum Więzienia Pawiak oraz odwiedziła cmentarz powązkowski, miejsce spoczynku wielu powstańców warszawskich, jak również bohaterów - Zośki, Alka, Rudego i autora powieści Aleksandra Kamińskiego. Uwieńczeniem wycieczki była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki ekspozycji muzealnej oddziałującej obrazem, światłem i dźwiękiem, uczniowie mogli zrozumieć i odczuć powstańczą rzeczywistość.

Autor artykułu: Jolanta Napiwodzka