Dbajmy o nasz język

2024-03-02 00:24:39 (ost. akt: 2024-03-02 00:34:06)

Język polski nie należy do najłatwiejszych języków świata. Pełno w nim pułapek ortograficznych i gramatycznych. Okazją, by przyjrzeć się nieco bliżej zawiłościom polszczyzny, był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Językowe święto obchodzone jest 21 lutego w wielu krajach świata. W naszej szkole pojawiły się z tej okazji gazetki tematyczne przygotowane nie tylko przez polonistów. Zachęcały one do stosowania poprawnych form językowych, uświadamiały także, że używanie słów i zwrotów obcojęzycznych nie zawsze jest potrzebne. Lekcje języka polskiego wyglądały w tym dniu trochę inaczej, ale oczywiście w centrum uwagi znalazł się nasz język ojczysty. Uczennice klasy IV c przeprowadziły wśród uczniów klas starszych quiz, który pokazał, że znajomość zasad poprawnościowych została opanowana całkiem dobrze. Akcenty związane z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego pojawiły się nawet podczas kiermaszu ciast przygotowanego przez klasę VII d. Nie zabrakło wypieków w naszych barwach narodowych, a do niektórych ciastek dołączono karteczki z poprawną pisownią trudniejszych wyrazów.

Autor: G. Pietrzyk