Rozmowa z Filipem Nwakorem, laureatem konkursu informatycznego

2024-03-25 13:12:01 (ost. akt: 2024-03-26 13:58:24)

Filip Nwakor jest uczniem 8 klasy naszej szkoły. Jego pasja do informatyki doprowadziła go do finału konkursu organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Osiągnął tytuł laureata w Konkursie z Informatyki w roku szkolnym 2023/2024.

Tytuł laureata w Konkursie z Informatyki organizowanym przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2023/2024 jest naszym ogromnym osiągnięciem! Wynik, który osiągnął Filip pozwolił mu znaleźć się w dziewiątce najlepszych uczniów w województwie! Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej jego talentów: zdobył tytuł Szkolnego Mistrza Klawiatury Komputerowej, triumfował w Miejskim Konkursie w Kółko i krzyżyk, co rok uzyskiwał najwyższy wynik w szkole w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym "Bóbr". Nauczył się też perfekcyjnie układać kostkę Rubika. Na swoim koncie ma też sukcesy w konkursach z języka angielskiego na szczeblu powiatowym. Jego historia sukcesu to podróż przez pasje, umiejętności i cele tego niezwykłego ucznia.

AL: Cieszę się, że mogę przeprowadzić wywiad z osobą, która właśnie odniosła wielki sukces w konkursie informatycznym. Jak się czujesz po wygranej?
FILIP NWAKOR: Jestem bardzo dumny z siebie. Zdobycie tytułu laureata konkursu to dla mnie wielkie osiągnięcie i naprawdę fajny moment.

Możesz opowiedzieć nam, jaki był Twój główny cel podczas przygotowań do tego konkursu?
- Głównym celem podczas przygotowań była nauka. Chciałem zgłębić Pythona i C++, czyli języki programistyczne, oraz różne zagadnienia informatyczne, które często wykraczają poza program nauczania w szkole. Ponadto, chciałem się sprawdzić i przetestować swoje umiejętności w praktyce.

Brzmi bardzo ambitnie! A jakie konkretne zadania lub wyzwania musiałeś pokonać podczas samego konkursu?

- Musiałem rozwiązywać różnorodne zadania z zakresu programowania, sieci komputerowych, bezpieczeństwa informacji i innych. To wymagało logicznego myślenia i umiejętności szybkiego radzenia sobie z problemami. Zadania obejmowały m.in. obliczenia w systemie binarnym, algorytmy, programowanie oparte na Scratch, Python, C++ i zagadnienia związane z bazami danych i grafiką komputerową. Było to trudne, ale fascynujące wyzwanie.

Czy masz jakieś ulubione zagadnienia w informatyce, które szczególnie Cię interesują?
- Mam kilka ulubionych obszarów w informatyce. Bardzo lubię programowanie, zwłaszcza tworzenie gier komputerowych, oraz fascynuje mnie sztuczna inteligencja i neurotechnologia. Sztuczna inteligencja ciągle się rozwija, a neurotechnologia ma potencjał, by ułatwić życie wielu ludziom.

Twoje zainteresowania brzmią bardzo intrygująco! A jakie są Twoje plany na przyszłość związane z informatyką?
- Mam wiele planów! Chciałbym kontynuować naukę w liceum o profilu informatycznym, a potem być może podjąć studia z zakresu informatyki. Chcę rozwijać się w tej dziedzinie i być może w przyszłości pracować jako programista lub inżynier informatyczny.

Czy miałeś jakieś inspiracje lub wzorce w dziedzinie informatyki?
- Moją inspiracją w dziedzinie informatyki jest moja nauczycielka - Agata Lewalska, która zawsze potrafiła zainteresować mnie tą tematyką i wspierała mnie w rozwijaniu umiejętności. Uczestniczyłem w kole informatycznym, w projekcie Centrum Mistrzostwa Informatycznego, dzięki programowi Laboratorium Przyszłości uczyłem się programować roboty CodeyRocky, mBot i Lego. Oglądanie filmów na YouTube, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami z programowaniem, również dodatkowo pobudzało moją chęć nauki i zgłębiania tej dziedziny.

Czy masz jakieś rady dla innych uczniów, którzy chcieliby brać udział w konkursach informatycznych?
- Tak. Moja sugestia to po prostu bądźcie ciekawi, odkrywajcie nowe rzeczy i nie bójcie się próbować. Nauka informatyki może być naprawdę ekscytująca i satysfakcjonująca, więc warto wkładać wysiłek w jej zgłębianie.

To zrozumiałe. Na koniec, jakie korzyści przyniosło Ci udział w konkursie informatycznym?
- Udział w konkursie przyniósł mi wiele korzyści. Oczywiście, ogromna satysfakcja z wygranej, ale również dał mi możliwość poznania nowych rzeczy. Dodatkowym bonusem jest fakt, że laureaci Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych są przyjmowani w pierwszej kolejności do szkół średnich. Dodatkowo, otrzymujemy również najwyższą pozytywną roczną ocenę klasyfikacyjną z informatyki.

Dziękuję Ci za rozmowę i jeszcze raz gratuluję sukcesu w konkursie informatycznym. Życzę Ci powodzenia w dalszych wyzwaniach!
- Dziękuję bardzo! Dziękuję za gratulacje i życzenia.

AL