Wiwat Trzeci Maj

2024-05-01 07:45:03 (ost. akt: 2024-05-01 08:00:33)

Majówka to dla wielu osób okazja do odpoczęcia od pracy i nauki, spędzenia czasu z bliskimi lub zwyczajnego poleniuchowania. Warto sobie uświadomić, że tych kilku dni wolnego by nie było, gdyby nie wydarzenia z początku maja 1791 roku…

Zanim udaliśmy się na trwający pięć dni odpoczynek, mieliśmy okazję obejrzeć apel przygotowany przez uczniów klasy VII b wspieranych przez pierwszoklasistkę Amelkę. Młodzi aktorzy poradzili sobie z tremą i zaprezentowali ciekawe scenki przypominające ważne chwile naszej historii: stopniowy upadek Rzeczypospolitej i próby jej ratowania. Na krótko przed trzecim rozbiorem uchwalono Konstytucję 3 Maja, pierwszą tego typu ustawę w Europie i drugą na świecie.
Widownia nagrodziła gromkimi brawami nie tylko wykonawców, ale i panie odpowiedzialne za przygotowanie apelu: p. Jolantę Napiwodzką, p. Judytę Mazur i p. Beatę Kucharską.

Autor: G. Pietrzyk