3 października 2024 r. uczniowie klasy 8a, 8b i 8d poznawali historię Warmii i Mazur poza murami szkoły. Klasy wybrały się na jednodniową wycieczkę.
Pierwszym punktem zwiedzania był Zamek w Reszlu, którego początki historii sięgają XIV wieku. Budowę rozpoczął biskup Jan I z Miśni, stąd też określenie jako Zamek Biskupów Warmińskich. Forteca w Reszlu przez wieki była oblegana przez wojska, głównie polskie i krzyżackie. W czasie II wojny światowej zamek służył jako więzienie, dlatego jedną z atrakcji było zwiedzanie podziemnych lochów. Młodzież weszła na taras widokowy zamku, skąd podziwiała panoramę miasta Reszel.
Kolejnym punktem na trasie naszej wycieczki, który zapadnie w pamięć, była Święta Lipka. Znajduje się tutaj jedno z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych. Świętolipska bazylika wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce.
Po obiedzie wyruszyliśmy do ostatniego miejsca – Wilczy Szaniec. W samym sercu Mazur znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Zamaskowane miasteczko w lesie - 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe. W 1944 r. mieszkało tu ponad 2000 osób. 20 lipca 1944 roku pułkownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonał tu nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera.
Mimo kiepskiej pogody, uczniom dopisywał znakomity humor i wszyscy miło spędzili czas. Kolejne cudowne wspomnienia zostaną w naszej pamięci!
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki:
Anna Dąbkowska