menu

Walentynki w bibliotece szkolnej

2017-02-19 16:08:16 (ost. akt: 2017-02-19 16:14:32)

Autor: D.Wilkosz

Walentynki to nie tylko czas miłości ale także radości, życzliwości i przyjaźni. To również czas, kiedy robimy swoim najbliższym miłe i urocze niespodzianki. Tak też było i u nas.

Biblioteka przygotowała wiele atrakcji, na które dzieci czekały już od samego rana.
    „Randka w ciemno ... z książką!” – cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Na  chętnych do zakochania się w książce czekały tajemnicze, owinięte w  biały papier, ozdobione czerwonymi serduszkami pozycje.   W niektórych książkach niespodziankach ukryte były kupony na nagrodę. Walentynkowe lektury rozeszły się błyskawicznie.

Jak co roku z okazji walentynek w szkole przez prawie tydzień działała „poczta walentynkowa ‘’. W bibliotece została przygotowana skrzynka z serduszkami. Można było do niej wrzucić samodzielnie wykonaną walentynkę i przesłać w ten sposób wyrazy sympatii i przyjaźni ulubionej koleżance, koledze a nawet ulubionej Pani. Uśmiechów i radości tego dnia było wiele.

Dzień Świętego Walentego, dzień dobrych uczuć i miłości był okazją do walentynkowego czytania. To kolejne spotkanie z cyklu „ Starsi czytają młodszym ‘’.Tym razem dla koleżanek i kolegów z klas II czytali uczniowie z klas VI. Czytane były „Zawiłości miłości’’ Danuty Gellner. Doskonałym przerywnikiem tej miłej lektury była prezentacja multimedialna w formie quizu. Dzieci mogły wykazać się wiedzą na temat walentynek. Skąd się wzięło to święto, kto je wymyślił, jak się je obchodzi? Ale nie tylko, czasem trzeba było wykazać się znajomością języka angielskiego. Dzieci łączyły w pary znanych bohaterów literackich i filmowych: Pszczółka Maja i … (Gucio), Kopciuszek i … (Książę), Jaś i … (Małgosia), Shrek i …(Fiona) itd.

Na tym jednak zajęcia się nie skończyły. Uczniowie, którzy odwiedzili w tym dniu bibliotekę mogli sprawdzić swoja wiedzę na temat dnia zakochanych w quizie wiedzy o walentynkach oraz wyjaśnić związki frazeologiczne związane z sercem, symbolem miłości. Osoby, które poprawnie odpowiedziały na pytania otrzymywały upominek. Chętnych nie brakowało, bo każdy chciał sprawdzić, czy przy pomocy św. Walentego dopisze mu szczęście.
W tym dniu czytelnicy mogli sobie zrobić walentynkowy portret . To była wspaniała zabawa.
Dla wszystkich odwiedzających w tym dniu bibliotekę czekały słodkości.

Walentynki w bibliotece służyły promocji czytelnictwa oraz propagowaniu zasad życzliwości i grzeczności.