Biuletyn informacji publicznej

Uniwersytet Młodych Odkrywców

2017-03-25 14:20:18 (ost. akt: 2017-04-04 10:13:55)
Uniwersytet Młodych Odkrywców

Autor: U.Chrzanowska

Nasi studenci Uniwersytetu Młodych Odkrywców odbyli kolejne zajęcia w Kortowie

Grupa IV uczestniczyła w zajęciach Światło - źródło życia prowadzonych przez panią dr hab. Agnieszkę Piotrowicz-Cieślak. Po raz pierwszy uczniowie mogli sami przekonać się czy rzeczywiście w roślinach znajduje się chlorofil. Dla uczestników to było nie lada wyzwanie: moździerze, probówki, krystalizatory, cylindry i do tego  różne odczynniki. Ćwiczenia były bardzo kolorowe - udało się wyizolować chlorofil (w kolorze zielonym), wyizolowany barwnik rozdzielić chromatograficznie (pojawiły się kolory jasnozielony, ciemnozielony, jasnożółty i ciemnożółty), zaobserwować fluorescencję chlorofilu (świecił na czerwono). Uczniowie bardzo dobrze radzili sobie ze sprzętem laboratoryjnym, nawet posprzątanie swojego stanowiska nie było im straszne.
Natomiast grupa III pod kierunkiem dr hab. Stanisława Czachorowskiego sprawdzała na czym polega metoda naukowa. Uczniowie poznawali czynności , które wykonują naukowcy w czasie swojej pracy. Podczas zajęć w zespołach stosując proste metody badawcze próbowali odkryć zawartość tajemniczych puszek. Niestety zawartość puszek dalej czeka na uzyskanie całkowitej pewności dotyczącej prawdziwości naszej teorii i weryfikację. Uniwersytet Młodych Odkrywców Uniwersytet Młodych Odkrywców