Biuletyn informacji publicznej
menu

Walentynki w bibliotece

2018-02-27 12:27:44 (ost. akt: 2018-02-27 12:30:43)

Walentynki! Ach, Walentynki! To najgorętszy jest w roku dzień! Choć jest zima, to jak kominki, W krąg żarzą się tysiące serc!

Walentynki! Ach, Walentynki! Nie trzeba tego zbyt serio brać, Ale fajnie jest w upominku Serduszko dostać albo dać!

Walentynki to święto sympatii, wzajemnej życzliwości i uśmiechu. To święto zakochanych, a kochać można także książki, jeśli nauczymy się je czytać, rozumieć i przeżywać.
Z okazji Święta Zakochanych biblioteka została ozdobiona czerwonymi serduszkami oraz przygotowała wiele atrakcji, na które dzieci czekały już od samego rana. 
    „Randka w ciemno ... z książką!” –  tym razem św. Walenty patronował nam nad miłością do... książek. Osoby odwiedzające w tym dniu bibliotekę szkolną mogły wypożyczyć książkę w "ciemno" nie znając wcześniej tytułu i autora. Książki były wcześniej wybrane, a następnie obłożone w biały papier, ozdobione dodatkowo czerwonymi serduszkami. W niektórych książkach niespodziankach ukryte były kupony na nagrodę. Walentynkowe lektury rozeszły się błyskawicznie. Jak co roku z okazji walentynek w szkole przez kilka dni działała "poczta walentynkowa". Można było do niej wrzucić samodzielnie wykonaną walentynkę i przesłać w ten sposób wyrazy sympatii i przyjaźni ulubionej koleżance, koledze, a nawet ulubionej Pani. W środę 14 lutego kartki trafiły do adresatów. 
Dzień Świętego Walentego, dzień dobrych uczuć i miłości był okazją do walentynkowego czytania. To kolejne spotkanie z cyklu "Starsi czytają młodszym".
Tym razem dla koleżanek i kolegów z klasy III e czytały uczennice z klasy VI a, które przybliżyły wszystkim uczniom przygody małego łobuziaka. Głośne czytanie tekstu miało być zachętą do poznania perypetii chłopca oraz przeczytania całej lektury. „ Koszmarny Karolek” był idealną lekturą dla dzieci, które nie lubią czytać i uważają, że czytanie jest nudne! Humor Koszmarnego  Karolka sprawił, że dzieci uważnie słuchały pięknie odczytanego fragmentu.

Podczas spotkania dzieci poznały również historię Świętego Walentego, który jest Patronem zakochanych i dowiedziały się, że tradycja obchodzenia Walentynek dotarła do Polski w latach 90-tych ubiegłego stulecia.
Na tym jednak zajęcia się nie skończyły. Uczniowie, którzy odwiedzili w tym dniu bibliotekę mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat dnia zakochanych w quizie wiedzy o walentynkach oraz wyjaśnić związki frazeologiczne związane z sercem, symbolem miłości. Osoby, które poprawnie odpowiedziały na pytania otrzymywały upominek. Chętnych nie brakowało, bo każdy chciał sprawdzić, czy przy pomocy św. Walentego dopisze mu szczęście.
W tym dniu czytelnicy mogli sobie zrobić walentynkowy portret. To była wspaniała zabawa.
Na wszystkich odwiedzających w tym dniu bibliotekę czekały słodkości.