menu

Wycieczka krajoznawcza

2018-05-19 18:02:41 (ost. akt: 2018-05-19 18:07:20)

9 maja grupa pasjonatów historii ruszyła na wycieczkę edukacyjno – krajoznawczą do najbliższych i najciekawszych miejsc.

Zwiedziliśmy najpierw krzyżacki zamek w Rynie, w którym wysłuchaliśmy ciekawych historii nie tylko o zakonie krzyżackim, ale i o księciu litewskim Witoldzie i jego żonie Annie, która ponoć pozostała w zamku straszyć. Dowiedzieliśmy się o średniowiecznych zwyczajach tortur i zobaczyliśmy do tych celów specjalnie skonstruowane narzędzia.
Następnym punktem programu było zwiedzanie Kwatery Hitlera w Gierłoży zwanej „Wilczym Szańcem”. Była to szczególnie interesująca lekcja historii dla pasjonatów II wojny światowej. Ciekawie opowiadająca pani przewodnik Krzysztofa ujawniła nam wiele tajemnic tego miejsca i samego Adolfa Hitlera.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy miasto, którego nazwa pochodzi od nazwiska naszego patrona, czyli Wojciecha Kętrzyńskiego.
Ostatnim punktem naszego programu była „Perła baroku”, czyli Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce. Miejsce te szczególnie wyróżnił w kwietniu tego roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wpisując zabytek na Listę Pomników Historii. Uczestniczyliśmy tu oczywiście we wspaniałym koncercie organowym.