menu

Wycieczka do Poznania

2018-06-20 10:08:33 (ost. akt: 2018-06-20 10:12:28)

Autor: R.Jaworski

Uczniowie naszej szkoły z klas Va i b, pod opieką swoich wychowawców Roberta Jaworskiego i Arkadiusza Mamińskiego oraz Pań Marzeny Cieślik i Małgorzaty Sęk, udali się na wycieczkę po Wielkopolsce w poszukiwaniu początków naszego państwa.

Swoją wyprawę rozpoczęli od obejrzenia ciekawych eksponatów zgromadzonych w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, chwilę później zapoznali się z historią „Diabła Weneckiego” i zwiedzili ruiny jego zamku.

Kolejnym przystankiem była najstarsza zrekonstruowana osada zwana biskupińską, położona na półwyspie wrzynającym się w Jezioro Biskupińskie oraz znajdujące się tam Muzeum Archeologiczne. Każdy z uczestników wycieczki wziął czynny udział w lekcji tkactwa, podczas której mógł się poczuć jak mieszkaniec starego grodu. Efekty prac były różne – okazało się, że to nie jest takie proste zadanie.

Po atrakcjach dnia pierwszego przyszedł wreszcie czas na posiłek i zakwaterowanie w ośrodku wypoczynkowym malowniczo położonym nad Jeziorem Jankowskim.
Kolejny dzień wycieczki to wyprawa do stolicy Wielkopolski, Poznania, podczas której przewodnik zabrał wszystkich na spacer w poszukiwaniu korzeni Polski. Uczestnicy zwiedzili Ostrów Tumski, miejsce, w którym rezydował Mieszko I i w którym prawdopodobnie został również pochowany. Wiele wskazuje też na to, że jest to miejsce przyjęcia chrztu przez księcia. Uczniowie zobaczyli też Katedrę wraz z jej podziemiami, rezerwat archeologiczny, Kolegium Jezuickie, Zamek Przemysła i wreszcie tętniący życiem Stary Rynek, na którym o godzinie 12.00 mogli podziwiać trykające się koziołki poznańskie.

Następnym punktem zwiedzania było Muzeum Uzbrojenia, Cytadela, z licznymi eksponatami pochodzącymi z okresu II wojny światowej oraz młodszym sprzętem wojskowym. W drodze powrotnej do miejsca zakwaterowania, w miejscowości Pobiedziska, była też okazja, aby zwiedzić Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego. Znajdują się tam miniatury budowli Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski wykonane w skali 1:20. Po tak aktywnie spędzonym dniu pozostało jeszcze tylko ognisko i odpoczynek przed kolejnym dniem zwiedzania (no i wiadomo „zielona noc”).
Trzeci i ostatni dzień wyprawy to Ostrów Lednicki – grodzisko z X wieku, do którego uczestnicy wycieczki dotarli przeprawą promową oraz Gniezno, gdzie mogli zobaczyć Katedrę zbudowaną przez Mieszka I. Znajdują się w niej relikwie św. Wojciecha, słynne Drzwi Gnieźnieńskie i Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Po zakończeniu zwiedzania pozostał już tylko obiad i powrót do szkoły, a tam poprawianie ocen, ponieważ koniec roku już bardzo blisko.
PS Może w przyszłym roku pojedziemy w celach bardziej wypoczynkowych?