menu

Wycieczka klasy VE

2018-10-09 07:15:31 (ost. akt: 2018-10-09 07:17:37)

Autor: D.Tańska

28.09.2018 r. klasa V e wraz z wychowawcą – Dominiką Tańską i nauczycielem współorganizującym – Ewą Winiarek, wybrała się na wycieczkę do zajazdu „Tusinek” w Rozogach.

Wyjazd ten został zorganizowany w ramach realizacji treści doradztwa zawodowego podczas zajęć szkolnych. Uczniowie mieli okazję spotkać się z reżyserem Kamilem Niesłonym – autorem zdjęć i twórcą filmów dokumentalnych, który razem z uczniami z Zespołu Szkół w Rozogach zrealizował film w ramach projektu „Filmowa Akademia Smaku”. Stworzenie tej produkcji filmowej poprzedzone było tygodniowymi warsztatami mającymi na celu pokazanie uczniom z Rozóg jak wygląda praca reżysera. Film ten przedstawiał historię małej myszki zamieszkującej tamtejsze gospodarstwo i opowiadającej o produkcji serów. W projekcie tym wykorzystane były figurki z plasteliny wykonane przez uczniów z Rozóg.
Po uroczystej premierze, w której uczestniczyli uczniowie obu szkół, przyszedł czas na słodki poczęstunek. Następnie odbyła się dyskusja na temat trudów pracy reżyserskiej. Pan Kamil Niesłony opowiedział o tworzeniu efektów specjalnych, kulisach pracy prezenterów wiadomości. Odpowiedział na wszystkie nurtujące uczniów pytania.
Po spotkaniu z reżyserem przyszła pora na zapoznanie się z innymi zawodami. Pan Tomasz Winiarek oprowadził nas po całym gospodarstwie. Mieliśmy okazję posłuchać informacji na temat pracy rolnika i ogrodnika. Zobaczyliśmy pola uprawne, zajrzeliśmy do szklarni. Największą frajdę sprawiło uczniom naszej szczycieńskiej „2” spotkanie ze zwierzętami gospodarskimi: kozami, krowami, końmi, królikami i pawiami. Dodatkowo pan Winiarek opowiedział nam o produkcji serów i mieliśmy możliwość zobaczenia, niestety tylko przez szybkę – ze względów higienicznych, procesu tworzenia sera. Ponadto dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy na temat pracy pszczelarza, odwiedziliśmy warsztat tkacki (ze starymi maszynami do szycia) oraz warsztat stolarski. Na zakończenie pan Tomasz Winiarek pokazał nam również sprzęty, które mają związek z dawnym czasami: dawne ławki szkolne, stare pianino, szlifierka i wiele innych.
To był bardzo udany dzień!